دانستنی ها

چرا ما به صورت پیوسته در مرسض هستیم اما اطرافیان اینگونه نیستند؟

آیا از اینکه سال به سال به دلیل سرما بیمار می‌شوید، متعجب هستید؟ دانشمندان علل و علائم سیستم ضعیف ایمنی و چگونگی بیمار شدن را شرح داده‌اند.

به نظر می رسد برخی از آنها قدرت های مافوق بشری دارند. آنها بیمار نمی شوند، مهم نیست که اخیراً چه ویروس یا میکروبی گسترش یافته است.

گونه های مختلف ویروس سرماخوردگی و آنفولانزا در طول سال افراد اطراف و همکارانشان را آلوده می کنند، اما با وجود تماس با افراد بیمار، خودشان بیمار نمی شوند.

مثل این است که ویروس ها از کنار این افراد عبور می کنند.

حتی برخی از پرسنل بیمارستانی که دائماً با بیماران در تماس هستند و گاه مستقیماً در معرض ویروس های گوارشی هستند نیز از این بیماری در امان هستند.

گویی سیستم ایمنی بدن آنها از آهن ساخته شده است.

اینها رویدادهایی هستند که ایمونولوژیست ها اغلب با آنها مواجه می شوند. جان ملورز، ایمونولوژیست در دانشگاه پیتسبورگ می گوید: «مردم در معرض ویروس های مشابهی قرار می گیرند، نزدیکی یکسان به منبع ویروس دارند، اما برخی از آنها بیمار می شوند و برخی از آنها نه.

قرن هاست که پزشکان در مورد تغییرات طبیعی در سیستم ایمنی افراد صحبت می کنند. اما تحقیقات جدید برای بررسی نقش ژن ها، عادات و قرار گرفتن در معرض بیماری ها در گذشته در مورد چگونگی واکنش سیستم ایمنی به بیماری ها آغاز شده است. همیشه این سوال پیش می آید: آیا راهی برای تقویت سیستم ایمنی افراد وجود دارد؟

ژنتیک و سیستم ایمنی چگونه کار می کنند؟

هنگامی که یک ویروس، باکتری یا مهاجم دیگر به دیواره های سلولی شما حمله می کند، بدن شما یک استراتژی دفاعی با دقت طراحی شده ایجاد می کند. معماران اصلی این فرآیند مجموعه ای از ژن های آنتی ژن لکوسیت انسانی (HLA) هستند.

چگونه ژن های HAL سیستم ایمنی بدن را تقویت می کنند؟

هنگامی که یک باکتری به دیواره های سلولی شما حمله می کند، ژن های HLA رگباری از پروتئین ها را تولید می کنند که سلول آلوده را مانند یک پرچم نشان می دهد، بنابراین سلول های خاص سیستم ایمنی می توانند برای حمله به آن سلول ها و از بین بردن آنها ارسال شوند.

سایر ژن های HLA سلول هایی را فعال می کنند که پاسخ سیستم ایمنی را برای از بین بردن تعداد زیادی سلول محدود می کنند.

درست مانند اثر انگشت، سازماندهی ژن های HLA در هر فردی منحصر به فرد است. ژن های HLA هر فرد مجموعه منحصر به فردی از تاکتیک های ایمنی را ارائه می دهد، اما به گفته Mellors، “این مجموعه می تواند برای برخی از میکروارگانیسم ها عالی و برای برخی دیگر وحشتناک باشد.”

این تنوع ژنتیکی ممکن است توضیح دهد که چرا شما در سال بیشتر از همسالان خود دچار سرماخوردگی یا ناراحتی معده می شوید، در حالی که ممکن است هر دهه یک بار دچار سرماخوردگی یا ناراحتی معده شوید.

تحقیقات بیمارستان عمومی ماساچوست نشان می‌دهد که برخی از به اصطلاح کنترل‌کننده‌های HIV (کسانی که با وجود عفونت با ویروس به ایدز مبتلا نمی‌شوند) دارای نوعی ژن HLA هستند که سلول‌های خاصی را قادر می‌سازد تا پروتئین‌هایی را که کلید عملکرد ویروس هستند، فعال کرده و به آنها حمله کنند.

چه چیز دیگری بر عملکرد سیستم ایمنی بدن ما تأثیر می گذارد؟

با این حال، آنتی ژن های لکوسیت تنها بخشی نیستند که در سیستم ایمنی بدن ما تفاوت ایجاد می کنند. تحقیقات انجام شده توسط پروژه ژنوم انسانی صدها هزار ژن را شناسایی کرده است که در افراد مبتلا به بیماری های خاص شایع تر و در افراد با بیماری های کمتر شایع است.

آیا مصونیت در برابر بیماری ها ارثی است؟

بله، مصونیت در برابر بیماری ها ارثی است. اگرچه مقدار شگفت انگیزی از تفاوت های ژنتیکی ناشناخته باقی مانده است، ایمونولوژیست ها معتقدند این تفاوت ها توضیح می دهد که چرا مقاومت به برخی از عوامل بیماری زا به طور کلی در برخی خانواده ها شایع تر است.

اگر خواهر، برادر، مادر و پدر شما به ندرت بیمار می شوند، به این معنی است که شما نیز این ویژگی را به ارث برده اید.

علت ضعف سیستم ایمنی چیست؟

علاوه بر ژنتیک، الگوهای خواب، سابقه بیماری های قبلی و محل زندگی نیز می تواند بر سیستم ایمنی و نحوه واکنش آن به بیماری ها تأثیر بگذارد. نتایج یک مطالعه در سال 2015 روی دوقلوهای همسان نشان داد که سه چهارم تفاوت در پاسخ سیستم ایمنی به بیماری ها به دلیل عوامل محیطی است تا ژنتیکی. همانطور که رشد می کنیم، عوامل خارجی بر ظرفیت سیستم ایمنی بدن ما تأثیر می گذارد.

به عنوان مثال، کودکی که در مزرعه بزرگ می شود، به دلیل قرار گرفتن بیشتر در معرض عوامل بیماری زا نسبت به کودکی که در شهر بزرگ می شود، کمتر دچار آلرژی می شود. این به این دلیل است که کودکان در مناطق روستایی طیف متنوع تری از میکروب های گوارشی دارند.
بیماری و سیستم ایمنی

با این حال، صرف نظر از محیطی که در آن زندگی می کنید، اگر بدشانس باشید و در معرض برخی بیماری ها قرار بگیرید، ممکن است سیستم ایمنی بدن شما سال ها تحت تاثیر آن بیماری نامتعادل بماند. سیتومگالوویروس یکی از بستگان ویروسی است که باعث آبله مرغان می شود. این ویروس می تواند سیستم ایمنی بدن انسان را دوباره برنامه ریزی کند. برخی از پروتئین‌های این ویروس می‌توانند به سلول‌های ایمنی خاصی بچسبند و توانایی آن‌ها را برای مبارزه با مهاجمان مهار کنند.

علائم ضعف سیستم ایمنی چیست؟

مدام بیمار شدن؛ از بیماری های نادر رنج می برند؛ مبتلا به بیماری های رایج؛ عود مداوم بیماری؛ بیماری های خود ایمنی؛ التهاب اندام های داخلی؛ کم خونی؛ از دست دادن اشتها، اسهال، گرفتگی عضلات شکم، تاخیر در رشد نوزادان و کودکان و غیره. مشکلات گوارشی مانند

چطور مریض نشوم؟

البته، شما نمی توانید جایی که در آن بزرگ شده اید و سیستم ایمنی که به ارث برده اید را تغییر دهید. اما شما می توانید کارهای روزمره خود را کنترل کنید. شما می توانید بر آنچه که به بدن خود وارد می کنید و دفاع خود در برابر بیماری ها تأثیر بگذارید. نتایج حاصل از سالها تحقیق دانشمندان به شرح زیر است:

رژیم غذایی و ایمنی

تحقیقات در این زمینه هنوز کامل نشده است، اما برخی از انواع غذاها ممکن است برای سیستم ایمنی مفید باشند. به عنوان مثال، سیر حاوی گوگردی به نام آلیسین است که می تواند تولید سلول های ایمنی مبارزه کننده با بیماری را تحریک کند.

غذاهای حاوی باکتری مانند کیمچی و کفیر نیز می توانند یک ماده محرک سیستم ایمنی به نام اسید تولید کنند. دی- تولید فنلاکتیک.

ورزش و ایمنی

تحقیقات نشان داده است که ورزش سبک می تواند شروع و طول مدت بیماری را کاهش دهد. تحقیقات اخیر نشان می دهد که ورزش منظم در موش های آزمایشگاهی تنظیم سلول های ایمنی را تغییر می دهد.

خواب و امنیت

مطالعه ای که در دانشگاه توبینگن آلمان انجام شد نشان می دهد که خواب کافی عملکرد سلول های T را که مسئول مبارزه با بیماری ها هستند، بهبود می بخشد.

شستن مرتب دست ها

شستن مرتب دست ها با صابون و آب تمیز بهتر از استفاده از پاک کننده های الکلی است.

سیستم ایمنی بیش فعال؟

سیستم ایمنی بیش فعال به اندازه یک سیستم ایمنی ضعیف خطرناک است.این وضعیت باعث بیماری های خودایمنی مانند آرتریت روماتوئید، ام اس و آلرژی های ناشی از سیستم ایمنی بیش فعال می شود.

واکسیناسیون

یکی از روش های محافظت در برابر بیماری ها، واکسنی است که امروزه در برابر برخی ویروس ها استفاده می شود.

منبع: راهنماتو

آوین احمدی

آوین هستم سردبیر رسانه پی ام آپ که از جدیدترین ترند های روز برای شما خبر قرار میدم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا