دانستنی هاعمومی

دمای هوا در سیارات مختلف منظومه شمسی چگونه است؟

آب و هوا و دمای متعادل از اصلی ترین فاکتور‌هایی به حساب می آید که باعث شده کره زمین تبدیل به زیستگاه مطلوبی برای انسان‌ها و سایر موجودات زنده شود که در ادامه به آن می پردازیم.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید دمای سیارات مختلف منظومه شمسی چقدر با دمای هوای روی زمین متفاوت است.

به گزارش ریمینو، عامل آب و هوا و دمای متعادل یکی از مهم ترین عواملی است که زمین را به زیستگاهی مناسب برای انسان و سایر موجودات زنده تبدیل کرده است.

با این حال، آنچه تاکنون برای دانشمندان روشن شده است این است که چنین شرایط آب و هوایی مساعد و مطلوبی به ندرت در هیچ سیاره دیگری یافت می شود و بنابراین امکان حیات در سیارات دیگر بسیار ضعیف به نظر می رسد. با این حال، عدم وجود حیات در سیارات دیگر را نمی توان با قطعیت تایید کرد.

خورشید، عامل تعیین کننده دما

بین موقعیت سیارات در منظومه شمسی و فاصله آنها از خورشید و همچنین دمای حاکم بر سیارات رابطه معکوس وجود دارد. این به طور کلی به این معنی است که هر چه سیاره از خورشید دورتر باشد، دمای آن کمتر و سردتر خواهد بود.

تنها یک استثنا در این مورد وجود دارد و آن سیاره زهره است که با وجود اینکه دومین سیاره نزدیک به خورشید است، به دلیل نزدیکی به خورشید و جو غلیظش عنوان داغ ترین سیاره منظومه شمسی را به خود اختصاص داده است.

در این مقاله به بررسی میانگین دمای سیارات منظومه شمسی می پردازیم. لیست زیر اسامی سیارات را به ترتیب نزدیکی آنها به خورشید و میانگین دمای آن سیاره فهرست می کند:

عطارد: 167 درجه سانتیگراد
زهره: 464 درجه سانتیگراد
زمین: 15 درجه سانتیگراد
مریخ: -65 درجه سانتیگراد
مشتری: -110 درجه سانتیگراد
زحل: -140 درجه سانتیگراد
اورانوس: -195 درجه سانتیگراد
نپتون: -200 درجه سانتیگراد
سیاره کوتوله پلوتو: -225 درجه سانتی گراد

در این نمودار می توانید میانگین دمای سیارات مختلف منظومه شمسی را مشاهده کنید. لازم به ذکر است که در این نمودار ابعاد سیارات با مقیاس آورده نشده است.

دمای سیارات مختلف منظومه شمسی چند درجه است؟

به طور کلی دمای سطح سیارات با افزایش فاصله از خورشید کاهش می یابد و سیاره زهره تنها استثنا در این زمینه است، زیرا جو متراکم آن مانند گلخانه عمل می کند و دمای سطح آن از دمای ذوب سرب بالاتر می رود.

اولین سیاره نزدیک به خورشید عطارد است که به آرامی به دور خورشید می چرخد ​​و جو بسیار نازکی دارد. بنابراین دمای این سیاره در شب می تواند 537 درجه سانتیگراد کمتر از دمای روز و دمای عطارد در شب تا 179- درجه سانتیگراد باشد.

پس از عطارد و زهره، سیاره زمین را داریم که تنها سیاره با دمای متعادل است و بعد از زمین سیاره مریخ قرار دارد.

در منظومه شمسی، سیارات یخی و گازی (مشتری، زحل، اورانوس و نپتون) توسط سطحی در جو برابر با فشار سطح دریا روی زمین جذب می شوند.

دمای ذکر شده میانگین دمای کل سطح سیارات سنگی یعنی عطارد، زهره، زمین، مریخ و پلوتون است و برای سیارات گازی این میانگین دما در سطح فشار 1- بار در جو است که برابر است با فشار اتمسفر در سطح دریا زمین.

نگین یوسف پور

نگین یوسف پوریان هستم از شهر سمنان و بعنوان سردبیر این رسانه جدیدترین اخبار روز رو برای شما قرار میدم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا